Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Utečenecký tábor, môj domov: Diskusný večer EMN spojený s premietaním filmu Salam Neighbor, 4. júla 2017, Bratislava

13. júl 2017

EMN zorganizovala dňa 4. júla 2017 pre verejnosť diskusný večer s názvom Utečenecký tábor, môj domov, ktorého sa zúčastnilo viac ako 100 hostí. Diskusii predchádzalo premietanie dokumentárneho filmu Salam Neighbor s video vstupom režisérov Chrisa Templa a Zacha Ingrasciho. 

Tvorcovia dokumentu ako vôbec prví filmári v histórii získali povolenie žiť mesiac v utečeneckom tábore UNHCR Za'atari v Jordánsku pri sýrskych hraniciach. Patrí medzi najväčšie utečenecké tábory vo svete, v súčasnosti v ňom žije viac ako 80 000 sýrskych utečencov. Zach a Chris vo filme odkrývajú inšpiratívne príbehy jednotlivcov, ktorí sa vzopreli osudu a snažia sa vybudovať pre seba a svojich blízkych nový život. Film predstavuje Um Ali, ktorá bojuje s osobnou stratou a kultúrnymi bariérami, aj chytráckeho chlapca Raoufa, ktorý za stálym úsmevom skrýva traumu. Film získal ocenenia z viacerých filmových festivalov.

Po filme nasledovala diskusia s Kilianom Kleinschmidtom o náročných podmienkach, ktorým čelia utečenci. Kilian je bývalý manažér utečeneckého tábora Za’atari v severnom Jordánsku a má 25-ročnú prax v humanitárnej pomoci a práci s utečencami. V súčasnosti pôsobí ako medzinárodný aktivista, ktorý prináša do sektora humanitárnej pomoci mnohé neortodoxné partnerstvá, technológie a spôsoby financovania (www.switxboard.net).

Video z diskusie si môžete pozrieť tu.

Podujatie sa uskutočnilo v rámci piateho vzdelávacieho seminára EMN o migrácii „Napĺňanie potrieb nútených migrantov v 21. storočí“, ktorý sa konal v Bratislave v dňoch 3. – 5. júla 2017. Viac informácií o seminári nájdete tu.

Fotogaléria z podujatia

Fotogaléria z diskusného večera EMN Utečenecký tábor, môj domov

Materiály na stiahnutie

Diskusný večer EMN Utečenecký tábor, môj domov – plagát (625 kB)

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN