Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Národná konferencia EMN Mladí utečenci v Rakúsku a v EÚ – okolnosti, politiky a perspektívy, Viedeň, 18. novembra 2014

31. marec 2015

Dňa 18. novembra 2014 sa vo Viedni uskutočnila konferencia rakúskeho Národného kontaktného bodu (NKB) EMN s názvom Mladí utečenci v Rakúsku a v EÚ – okolnosti, politiky a perspektívy. Konferencie sa zúčastnila členka NKB EMN v SR.

Machi Lazaridis z Úradu IOM v Grécku predstavila medzinárodné a regionálne právne nástroje, ktoré sa týkajú mladých utečencov vrátane Dohovoru OSN o právach dieťaťa, Charty základných ľudských práv EÚ, vybraných smerníc EÚ a Dublinského nariadenia EÚ. Zároveň prezentovala niektoré projekty IOM zamerané na túto skupinu utečencov. O hlavných krajinách pôvodu a dôvodoch úteku hovorila Birgit Einzenberger z Úradu UNHCR v Rakúsku. Zdôraznila, že tieto dôvody môžu byť politického, náboženského alebo etnického charakteru, môžu súvisieť s príslušnosťou k určitej sociálnej skupine alebo národnosti, ktorá je prenasledovaná, alebo nimi môže byť detská práca, sexuálne zneužívanie, či nábor do teroristických skupín.

Adriano Silvestri z Agentúry EÚ pre základné práva (FRA) vyzdvihol tri témy, o ktorých sa diskutovalo na konferencii FRA v roku 2013 v Ríme: nedostatočná ochrana detí na hraniciach, nedostatočný mechanizmus na ochranu a starostlivosť o maloletých migrantov a vysoký počet miznúcich maloletých bez sprievodu. Hanne Beirens z ICF International (poskytovateľ služieb EMN) uviedla prehľad vrátane aktuálnych štatistík o maloletých bez sprievodu v členských štátoch EÚ a Nórsku prostredníctvom hlavných zistení súhrnnej správy EMN Politiky, prax a štatistiky o maloletých bez sprievodu v roku 2014. Podľa správy boli v roku 2014 najnižšie počty maloletých bez sprievodu žiadajúcich o azyl zaznamenané v Českej republike, Litve, Estónsku, Lotyšsku a Slovenskej republike, zatiaľ čo najvyšší počet zaznamenalo Švédsko, Nemecko, Veľká Británia a Nórsko. V poslednej prezentácii panelu sa Saskia Koppenberg z Úradu IOM v Rakúsku zamerala na situáciu mladých utečencov v Rakúsku, ktorí najčastejšie pochádzajú z Afganistanu, Alžírska a Somálska a väčšina je vo veku od 14 do 17 rokov.

V následnej panelovej diskusii sa okrem odborníkov z medzinárodných, národných a regionálnych organizácií zúčastnila aj mladá migrantka zo Somálska, ktorá prišla do Rakúska ako maloletá bez sprievodu a stala sa členkou mládežníckej organizácie SO-MAL 21, ktorá združuje somálskych migrantov vo Viedni. Na záver konferencie sa konal veľtrh organizácií, ktoré sa venujú podpore maloletých bez sprievodu v Rakúsku. Súčasťou konferencie bola výstava fotografií v rámci projektu Bodenlos o mladých utečencoch v Rakúsku.

Viac informácií o podujatí vrátane programu a prezentácií získate na webovej stránke NKB EMN v Rakúsku.

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN