Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Národná konferencia EMN: Prínos akademickej obce pre formovanie politík v oblasti migrácie, 14. októbra 2014, Budapešť

18. november 2014

Národný kontaktný bod Európskej migračnej siete (NKB EMN) v Maďarsku zorganizoval medzinárodnú konferenciu EMN s názvom Prínos akademickej obce pre formovanie migračnej politiky (Contribution of Academia to the Shaping of Migration Policies), ktorá sa konala 14. októbra 2014 v Budapešti. Podujatia sa zúčastnila aj zástupkyňa NKB EMN v Slovenskej republike.

Konferencia mala za cieľ poukázať na pridanú hodnotu spolupráce medzi akademickou obcou a štátnymi inštitúciami v oblasti migrácie a azylu. Okrem toho sa zástupcovia akademickej obce pokúsili upriamiť pozornosť na oblasti, v ktorých sú naďalej potrebné zlepšenia zo strany štátnej správy a európskych inštitúcií – konkrétne na oblasť azylu, voľného pohybu osôb a opatrení zameraných na boj proti xenofóbii.

Prezentujúci prvého panela hovorili o rôznych spôsoboch spolupráce medzi akademickou obcou a štátnymi inštitúciami v Maďarsku a na medzinárodnej úrovni. Gyula Kovacs predstavil aktivity Maďarskej regionálnej vedeckej asociácie (Hungarian Regional Science Association) v oblasti migrácie. Ako príklad efektívnej výmeny informácií a spolupráce s inými krajinami uviedol konferenciu, ktorú zorganizovalo maďarské ministerstvo vnútra pre srbských zamestnancov štátnej správy kvôli problematickej situácii na srbsko-maďarskej hranici. V téme výmeny skúseností pokračoval profesor Zoltan Hautzinger, ktorý prezentoval štúdium migrácie na Národnej univerzite verejných služieb (National University of Public Service) v Budapešti, ktorá sa usiluje o vyškolenie odborníkov v danej oblasti. Okrem témy integrácie cudzincov sa univerzita v súčasnosti pokúša začleniť do svojej agendy napr. aj problematiku osôb bez štátnej príslušnosti. Attile Melegh z Korvínovej univerzity v Budapešti nadviazal na oblasť vzdelania s prezentáciou o tom, akým spôsobom sa vymaniť z myslenia v medziach národných stereotypov, v ktorej ponúkol pohľad na jeden zo spôsobov výučby migračných štúdií. Nakoľko spolupráca je potrebná nielen na národnej úrovni, ale aj na medzinárodnej, Madeleine Vasquez Ortiz z ICF International hovorila o výstupoch EMN a o  ich možnom využití pre tvorbu politík. V téme EMN pokračovala Katalin Berenyi, zástupkyňa maďarského NKB, ktorá na základe charakteristiky rôznych aktivít opísala, akým spôsobom sa maďarské NKB EMN pokúša ovplyvniť formovanie politík v oblasti migrácie na národnej úrovni. Na záver panela sa diskutujúci vyjadrili k otázke, ktorým témam by sa podľa nich mala EMN venovať v budúcnosti.

Diskusia druhého panela bola zameraná na výskum v oblasti azylu a tvorby politík. Prvá diskutujúca, Julia Mink, právnička pôsobiaca v oblasti ľudských práv na Univerzite Eötvös Loránd, sa zamerala na hodnotenie Spoločného európskeho azylového systému (CEAS), pričom poukázala na potrebu hodnotenia CEAS z ľudsko-právneho pohľadu. Nenad Matejic z IOM Budapešť sa vrátil k príkladom vyššie spomínanej spolupráce a prezentoval výstupy medzinárodného projektu zameraného na maloletých bez sprievodu.

Témou tretieho panela bol boj proti xenofóbii. Endre Sik, profesor z Univerzity Eötvös Loránd v Budapešti, prezentoval zistenia svojho výskumu zameraného na verejnú mienku v Maďarsku v súvislosti s poskytovaním medzinárodnej ochrany. V téme pokračoval Tycho Walaardt z holandského Ministerstva bezpečnosti a spravodlivosti, ktorý poukázal na prepojenie xenofóbie a ekonomickej krízy.

Ústrednou témou posledného panela bola diskusia o voľnom pohybe osôb. Vera Ács z Univerzity v Segedíne, sa venovala tejto téme najmä so zreteľom na novorodencov. Uviedla konkrétny prípad narodenia dieťaťa maďarskej občianke v zahraničí. V poslednej prezentácii stretnutia Meghan Benton z Inštitútu pre migračnú politiku (Migration Policy Institute) diskutovala o súčasných výzvach voľného pohybu osôb.

Dňa 15. októbra sa následne uskutočnilo klastrové stretnutie zástupcov viacerých NKB EMN, na ktorom sa diskutovalo o promočných aktivitách EMN.

Viac informácií o podujatí vrátane programu a prezentácií získate na webovej stránke NKB EMN v Maďarsku.

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN