Inform sa zameriava na to, ako členské krajiny EMN a Srbsko uplatňujú prepojenie medzi migráciou a rozvojom a poskytuje komplexný prehľad národných politík a iniciatív, ktoré toto prepojenie integrujú na strategickej aj operačnej úrovni. Dokument poukazuje na rôzne prístupy jednotlivých krajín a zároveň vyzdvihuje spoluprácu prostredníctvom bilaterálnych a multilaterálnych partnerstiev s partnermi z tretích krajín. Inform pokrýva iniciatívy z obdobia 2019 až 2023 a zaoberá sa osvedčenými postupmi a výzvami, ktorým čelia krajiny pri uplatňovaní tohto prepojenia.
Správa poskytuje prehľad rôznych národných prístupov. Niektoré krajiny, ako napríklad Belgicko, Nemecko, Francúzsko a Taliansko, majú špecifické stratégie zamerané na prepojenie migrácie a rozvoja. Iné ho naopak začleňujú do širších národných rozvojových alebo migračných stratégií. Napríklad pätnásť členských krajín EMN zahŕňa tieto prepojenia migrácie a rozvoja vo svojich stratégiách rozvojovej spolupráce, zatiaľ čo desať sa nimi zaoberá v rámci migračných politík. Tieto prístupy sa zvyčajne zameriavajú na udržateľné riešenia základných príčin neregulárnej migrácie, podporu legálnej migrácie, zlepšenie štruktúr riadenia migrácie, dobrovoľný návrat a reintegráciu, zapojenie diaspór a zvyšovanie povedomia o prepojení medzi migráciou a rozvojom. Na uľahčenie implementácie zriadilo šesť členských krajín EMN koordinačné štruktúry, ako sú spoločné platformy a pracovné skupiny, čím sa posilnila spolupráca zainteresovaných strán.
Geografické priority týchto iniciatív sa týkajú prevažne subsaharskej Afriky, najmä oblasti Sahelu a širšieho regiónu Afrického rohu, ale zahŕňajú aj Blízky východ, severnú Afriku, krajiny Východného partnerstva a časti Latinskej a Strednej Ameriky. Financovanie prepojenia medzi migráciou a rozvojom často pozostáva z kombinácie národných a európskych zdrojov, pričom najbežnejším zdrojom sú prostriedky národnej rozvojovej spolupráce. Zatiaľ čo väčšina krajín monitoruje tieto iniciatívy prostredníctvom všeobecných mechanizmov, Rakúsko, Belgicko, Nemecko, Francúzsko a Holandsko majú špecifické mechanizmy monitorovania a hodnotenia.
Správa zdôrazňuje osvedčené postupy, vrátane efektívnej koordinácie medzi zainteresovanými stranami, zapojenia migrantov, diaspór a partnerských krajín do navrhovania a realizácie programov a jasných strategických usmernení a ukazovateľov. Napriek tomu pretrvávajú výzvy ako sú problémy s koordináciou, prístup k financovaniu alebo politická citlivosť.
Inform EMN Migrácia a rozvojová spolupráca si môžte stiahnuť v sekcii Publikácie.