Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Inform EMN a OECD o dopade COVID-19 na zahraničných študentov

18. september 2020

Väčšina krajín EÚ a OECD v odpovedi na globálnu krízu spôsobenú pandémiou COVID-19 zatvorila svoje národné hranice. Rovnako bolo dočasne zatvorených veľa univerzít a zahraniční študenti čelili rôznym ťažkostiam napr. pri prijatí alebo zápise na vysoké školy. Prečítajte si nový Inform, ktorý mapuje dopady pandemickej situácie a opatrenia zavedené na ich zmiernenie vo vzťahu k zahraničným študentom v krajinách EÚ a OECD.

Hlavné zistenia hovoria o tom, že niektoré krajiny EÚ a OECD upravili alebo prispôsobili procesy týkajúce sa povolení na pobyt. Veľa inštitúcií vyššieho vzdelávania taktiež prispôsobilo svoje postupy týkajúce sa prijatia a zápisu na štúdium. Niektoré krajiny vydali usmernenia inštitúciám vyššieho vzdelávania, aby uľahčili pohyb zahraničných študentov, najmä vo vzťahu k bezpečnostným protipandemickým opatreniam. Mnohé krajiny zaviedli dočasné opatrenia aj na zmiernenie finančného dopadu COVID-19 na zahraničných študentov, napríklad navýšením počtu hodín, počas ktorých môžu pracovať alebo sprístupnením národných zdrojov financovania.

Tento Inform je súčasťou série Informov pripravených EMN a OECD v súvislosti s dopadmi pandémie COVID-19 na oblasti migrácie.

 

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN