Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

„Migrácia v dôsledku klimatických zmien“ - diskusný večer Európskej migračnej siete (EMN) s premietaním dokumentárneho filmu

16. august 2018

EMN zorganizovala 23. augusta 2018 diskusný večer pre verejnosť s názvom Migrácia v dôsledku klimatických zmien. Diskusii predchádzalo premietanie nového dokumentárneho filmu Anoteho archa.

Večer sa začal premietnutím dokumentárneho filmu Anoteho archa o zničujúcich dôsledkoch klimatických zmien pre ostrovný štát Kiribati v Tichomorí. Film zachytáva zápas prezidenta Anoteho Tonga o záchranu ostrova a dôstojnosť jeho obyvateľov. Kiribati je jednou z prvých krajín, ktorú ohrozuje stúpajúca hladina morí a viacerí jej obyvatelia už boli nútení hľadať bezpečie za hranicami domova.

Po filme nasledovala diskusia s odborníkmi o dôsledkoch klimatickej zmeny na ľudí, ich migráciu a možnosti riešenia tejto situácie. Diskutovali Kanta Kumari Rigaud, environmentálna špecialistka zo Svetovej banky, Jeffrey Labovitz, regionálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) pre krajiny Východnej Afriky a Afrického rohu a Alexander Ač, vedecký pracovník z Centra výskumu globálnej zmeny Akadémie vied ČR.

V diskusii sa venovali najmä tomu, ako klimatické zmeny ovplyvňujú a budú ovplyvňovať migráciu, ktoré oblasti sú najviac vystavené degradácii životného prostredia a aké sú udržateľné možnosti riešenia pre ľudí z týchto regiónov. Publikum zaujímali najmä prejavy klimatickej zmeny na Slovensku a aj otázka individuálnej zodpovednosti za klimatickú zmenu.

Videozáznam z diskusie:

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN