Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

EMN zorganizovala diskusný večer Utečenecký tábor, môj domov spojený s premietaním dokumentárneho filmu

26. október 2017

EMN zorganizovala 4. júla 2017 v rámci svojho piateho vzdelávacieho seminára o migrácii diskusný večer pre verejnosť s názvom Utečenecký tábor, môj domov, ktorého sa zúčastnilo viac ako 100 hostí. Diskusii s Kilianom Kleinschmidtom o náročných podmienkach, ktorým utečenci čelia, predchádzalo premietanie dokumentárneho filmu Salam Neighbor s video vstupom režisérov Chrisa Templa a Zacha Ingrasciho.

Boli prvými režisérmi, ktorí dostali povolenie počas jedného mesiaca bývať v utečeneckom tábore UNHCR Za'atari v Jordásnku, neďaleko od sýrskej hranice. Tento tábor je jedným z najväčších utečeneckých táborov na svete, kde v súčasnosti žije viac ako 80 000 sýrskych utečencov. Režiséri odkrývajú inšpiratívne príbehy ľudí, ktorí sa napriek všetkému snažia znovu si vybudovať svoje životy a životy svojich susedov. Film rozpráva príbeh Um Ali, ženy, ktorá sa usiluje prekonať osobnú stratu a kultúrne bariéry a Raoufa, chlaca ulice, ktorý za svojim úsmevom skrýva traumu. Film získal niekoľko ocenení na filmových festivaloch.

Po filme nasledovala diskusia s Kilianom Kleinschmidtom o náročných životných podmienkach utečencov. Kilian je bývalý riaditeľ utečeneckého tábora Za’atari na severe Jordánska a odborník na humanitárnu pomoc a prácu s utečencami s 25-ročnou praxou vo viacerých krajinách. V súčasnosti prináša do sektora humanitárnej pomoci mnohé neortodoxné partnerstvá, technológie a spôsoby financovania.

Videozáznam z diskusie nájdete tu.

Diskusný večer sa uskutočnil v rámci 5. ročníka vzdelávacieho seminára EMN o migrácii Napĺňanie potrieb nútených migrantov v 21. storočí. Viac informácií nájdete tu.

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN