Kalendár

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Prilákanie a udržanie zahraničných študentov v EÚ (2018)

Prilákanie študentov z tretích krajín predstavuje pre EÚ alternatívu k nelegálnej migrácii a príspevok ku konkurencieschopnejšiemu hospodárstvu EÚ. Aké konkrétne politiky a postupy zaviedli členské štáty na prilákanie zahraničných študentov? Existujú nejaké osobitné stimuly na ich udržanie po ukončení štúdia? Aké sú hlavné výzvy? Aké dvojstranné a viacstranné dohody o spolupráci s tretími krajinami prijali členské štáty v súvislosti s medzinárodnými študentmi?

Na tieto a ďalšie otázky odpovedá súhrnná správa štúdie Prilákanie a udržanie zahraničných študentov v EÚ. Štúdia poskytuje stručný prehľad o trendoch, výzvach a osvedčených postupoch ako aj o národných politikách zavedených v  členských štátoch na prilákanie medzinárodných študentov  z tretích krajín.

Medzi hlavné dôvody tvorby politík na prilákanie a udržanie zahraničných študentov patria internacionalizácia vysokých škôl, zvýšenie finančných príjmov pre sektor vysokoškolského vzdelávania, zvýšenie národného rezervovaného fondu kvalifikovaných pracovných síl, ako aj riešenie konkrétneho (kvalifikovaného) nedostatku pracovných síl a riešenie demografických problémov.

Zo zistení štúdie vyplýva, že medzi výzvy pri získavaní zahraničných študentov patrí obmedzená dostupnosť kurzov vyučovaných v cudzích jazykoch, dlhá doba spracovania žiadostí o víza a povolení na pobyt, nedostatočná propagácia a možnosti štipendií ako aj nedostatok dostupného bývania.