Kalendár

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

EMN zorganizovala 23. augusta 2018 diskusný večer pre verejnosť s názvom Migrácia v dôsledku klimatických zmien. Diskusii predchádzalo premietanie nového dokumentárneho filmu Anoteho archa.

Večer sa začal premietnutím dokumentárneho filmu Anoteho archa o zničujúcich dôsledkoch klimatických zmien pre ostrovný štát Kiribati v Tichomorí. Film zachytáva zápas prezidenta Anoteho Tonga o záchranu ostrova a dôstojnosť jeho obyvateľov. Kiribati je jednou z prvých krajín, ktorú ohrozuje stúpajúca hladina morí a viacerí jej obyvatelia už boli nútení hľadať bezpečie za hranicami domova. 

Po filme nasledovala diskusia s odborníkmi o dôsledkoch klimatických zmien na ľudí, ich migráciu a možnosti riešenia tejto situácie. Diskutovali Kanta Kumari Rigaud, environmentálna špecialistka zo Svetovej banky, Jeffrey Labovitz, regionálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) pre krajiny Východnej Afriky a Afrického rohu, a Alexander Ač, vedecký pracovník z Centra výskumu globálnej zmeny Akadémie vied ČR. V diskusii sa venovali najmä tomu, ako klimatické zmeny ovplyvňujú a budú ovplyvňovať migráciu, ktoré oblasti sú najviac vystavené degradácii životného prostredia a aké sú udržateľné možnosti riešenia pre ľudí z týchto regiónov. Publikum zaujímali najmä prejavy klimatických zmien na Slovensku a aj otázka individuálnej zodpovednosti za klimatické zmeny. 

Video z podujatia bude k dispozícii čoskoro.