Kalendár

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

EMN zorganizovala dňa 4. júla 2017 pre verejnosť diskusný večer s názvom Utečenecký tábor, môj domov, ktorého sa zúčastnilo viac ako 100 hostí. Diskusii predchádzalo premietanie dokumentárneho filmu Salam Neighbor s video vstupom režisérov Chrisa Templa a Zacha Ingrasciho.  

Tvorcovia dokumentu ako vôbec prví filmári v histórii získali povolenie žiť mesiac v utečeneckom tábore UNHCR Za'atari v Jordánsku pri sýrskych hraniciach. Patrí medzi najväčšie utečenecké tábory vo svete, v súčasnosti v ňom žije viac ako 80 000 sýrskych utečencov. Zach a Chris vo filme odkrývajú inšpiratívne príbehy jednotlivcov, ktorí sa vzopreli osudu a snažia sa vybudovať pre seba a svojich blízkych nový život. Film predstavuje Um Ali, ktorá bojuje s osobnou stratou a kultúrnymi bariérami, aj chytráckeho chlapca Raoufa, ktorý za stálym úsmevom skrýva traumu. Film získal ocenenia z viacerých filmových festivalov.

Po filme nasledovala diskusia s Kilianom Kleinschmidtom o náročných podmienkach, ktorým čelia utečenci. Kilian je bývalý manažér utečeneckého tábora Za’atari v severnom Jordánsku a má 25-ročnú prax v humanitárnej pomoci a práci s utečencami. V súčasnosti pôsobí ako medzinárodný aktivista, ktorý prináša do sektora humanitárnej pomoci mnohé neortodoxné partnerstvá, technológie a spôsoby financovania (www.switxboard.net).

Video z diskusie si môžete pozrieť tu.

Podujatie sa uskutočnilo v rámci piateho vzdelávacieho seminára EMN o migrácii „Napĺňanie potrieb nútených migrantov v 21. storočí“, ktorý sa konal v Bratislave v dňoch 3. – 5. júla 2017. Viac informácií o seminári nájdete tu.

Fotogaléria z podujatia

Fotogaléria z diskusného večera EMN Utečenecký tábor, môj domov

Materiály na stiahnutie

Diskusný večer EMN Utečenecký tábor, môj domov – plagát (625 kB)